Er was een last-minute plekje vrij op de Werk en Rij safari in Zuid-Afrika en omdat ik sowieso al naar Zuid-Afrika zou gaan om een andere nieuwe stal te bezoeken, besloot ik (Aly) ook het Nkomazi reservaat te bezoeken. Dat was een goede keus want deze week vol gezelligheid, leuke paarden en veel wilde dieren had ik niet willen missen! Hier lees je mijn reisverslag.
Ik kwam ’s avonds in Johannesburg aan en overnachtte in een hotel bij het vliegveld. Omdat ik al veel vlieg besloot ik om met de bus naar Nelspruit te gaan in plaats van een vlucht van Johannesburg naar Nelspruit te boeken. Het was een rit van ongeveer 3,5 uur, deels door de heuvels met een mooi uitzicht! Toen ik op het busstation aankwam, stond Rudi al op me te wachten. Hij helpt zijn partner Tamlyn met het runnen van hun safaribedrijf en doet vooral veel logistieke ondersteuning. Rudi bracht me naar een winkelcentrum waar de andere ruiters al bezig waren om boodschappen te doen. Op deze safari kook je namelijk voor jezelf. Nadat we inkopen hadden gedaan vertrokken we naar het Nkomazi reservaat!
We hoefden niet lang te wachten op wilde dieren te zien. Zodra we het reservaat inkwamen liepen er namelijk al drie cheeta’s voor de auto langs! Wat een welkom.. Deze plek staat erom bekend dat je te paard dichtbij cheeta’s kunt komen, omdat Tamlyn hier iedere dag rijdt met haar groepen zijn de dieren erg aan ze gewend en de cheeta’s blijven vaak liggen als de paarden langskomen. Dit is heel bijzonder om mee te maken en het is één van de weinige plekken waar je heel regelmatig cheeta’s vanaf het paard ziet. Maar dit zijn niet de enige dieren die je kunt zien. Er is ook een grote kudde olifanten, er zijn vijf leeuwen en veel buffels. Daarnaast zien ze ook af en toe luipaarden en zijn er natuurlijk veel giraffes, zebra’s en verschillende antilope soorten.


We maakten kennis met de paarden. Omdat er leeuwen in het reservaat leven staan de paarden in een groot omheind weiland met hoge hekken. Hier lopen ze allemaal samen in een kudde van ongeveer 25 paarden. Ze zijn allemaal erg mensgericht en komen graag even bij je buurten. Tijdens de week gingen we ook een paar keer ‘sundowners’ doen in de wei. We reden dan met de jeep naar binnen en genoten van een drankje bij zonsondergang. Veel van de paarden kwamen dan even langs om te kijken of er misschien wat te eten was voor ze! Omdat je iedere rit op een ander paard rijdt, leer je ze allemaal goed kennen. Mijn favorieten waren een grote bonte die Tamlyn ook als gidspaard gebruikt en een kleine schimmel die lekker snel was!
Meestal werden we ’s ochtends rond half zeven opgehaald en naar de stallen gebracht. Op deze safari haal je zelf je paard uit de wei, voer je hem of haar en ga je poetsen en opzadelen. Daarna gingen we een paar uur rijden. Het terrein rondom de stal is redelijk open, hier lopen eigenlijk altijd wel zebra’s, gnoes en antilopen. Er zijn een paar heuveltjes met grote stenen, waar we altijd even speurden naar luipaarden (helaas niet gevonden). Soms reden we wat verder, dan kwamen we bij bosjes waar de olifanten en giraffes graag liepen. Af en toe zagen we de leeuwen in de verte lopen! We zijn ook twee keer met de jeep op pad geweest om de leeuwen van dichtbij te kunnen zien. Met de jeep konden we ook wat verder de heuvels inrijden.
Na de ritten zadelden we de de paarden weer af en maakten we de hoofdstellen en singels schoon. Hoewel je dus meehelpt met de dagelijkse verzorging van de paarden is dit ook zeker een vakantie. Er zijn grooms die de grotere klussen zoals het onderhoud van de wei doen. Wij hadden tussen de ritten genoeg tijd om te lunchen, zwemmen en een boekje te lezen. We hebben ook een middag niet gereden maar in plaats daarvan een gezellig barbecue (een braai in het Afrikaans) gedaan met een aantal andere mensen van het reservaat. Extra bijzonder: er was deze week een maansverduistering. Met de hele groep zaten we buiten te kijken hoe de maan langzaam verdween. Omdat het daardoor erg donker werd konden we heel veel sterren zien!
Iedere rit kwamen we wel wilde dieren en we konden dichtbij de zebra’s en gnoes komen. We zagen ook regelmatig giraffes, elanden en hebben de olifanten, buffels en leeuwen een paar keer gezien. Na die eerste dag hebben we de cheeta’s helaas niet meer gezien, een goede reden om nog een keer terug te gaan!



